אסתר חצור – סיפור חיים

אסתר חצור – סיפור חיים

אסתר שיפמן/מאיירהוף/חצור (1907 – 1995)

 

אסתר נולדה בשנת 1907 בעיר גותה שבגרמניה למשפחת שיפמן המסורתית שמנתה בן אחד ושש בנות. המשפחה הייתה מוזיקלית וכל הבנות ניגנו בכינור או בפסנתר ושרו במקהלה. בגיל 13 בניגוד לעמדת ההורים הצטרפה אסתר לתנועת נוער ציונית ובעקבותיה הלכו כל האחיות.

לאחר שאסתר סיימה את הב"ס היוקרתי לבנות "ליצאום" שבברלין יצאה לסמינר גננות בו למדו בשיטת "פסטלוצי" ובסיומו יצאה לעבוד בגן ילדים לילדי מצוקה. באותה עת הכירה את אריה מאירהוף שלמד באקדמיה לאמנות בברלין, אריה ניסה לשכנע אותה להצטרף להכשרת" חרות" הציונית, אסתר סירבה לצאת להכשרה שחייבה עבודה בחקלאות ועמדה על דעתה להמשיך לעבוד כגננת.

אסתר חסכה כסף מעבודתה ובמאי 1930 נסעה כתיירת לפלשתינה וביקרה בגבעת ברנר שם מצאה כבר שני צריפים ומספר אוהלים, חבריה מקבוצת "חירות" ביקשו שתישאר במקום, היא הסבירה לאנצו סירני שלפני ההחלטה בדבר עליה לתור את הארץ, לאחר סיור מתיש בארץ ובעמק הירדן חזרה לגבעת ברנר על מנת להשתקע. לאחר שאריה הגיע גם הוא לגבעת ברנר התהדקו היחסים ביניהם – הם נחשבו לזוג היפה ביותר בגבעה. בעקבות אסתר הציונית באו גם כל אחיותיה, את אחותה הצעירה בת ה-15 הכניסה אסתר לבן שמן ושם חלתה ונפטרה ואסתר לקחה זאת על מצפונה כל חייה, עם פרוץ המלחמה נסעה אסתר לגרמניה והעלתה גם את הוריה ארצה.

אסתר נכנסה לעבוד במטבח, מאחר ובגבעה היו רק שני ילדיו של סירני וגננת לא הייתה נחוצה, נשלחה אסתר לקורס בישול בויצ"ו והפכה לאחראית מטבח. משנכנסה להריון לחצה עליהם אויגניה אמו של אריה להתחתן והברית נחתמה, ב-1934 נולד דני בנם הבכור והם קיבלו אוהל. אסתר הצטרפה לתזמורת הסימפונית של ג"ב.

באותה שנה יצאה אסתר לסמינר הראשון של גננות בסמינר הקיבוצים בת"א למרות שעדיין לא שלטה בעברית, באותה עת שהה גם אריה בת"א מאחר וגוייס ע"י יצחק שדה לאפר את אנשי ההגנה שהיו מבוקשים ע"י הבריטים וילדיהם דני ורחל'ה נשארו לבד בקיבוץ.

אריה הפך למדריך בחברת הילדים והם עברו לגור בגבעת בה"ס בחדר ילדים קטן עם שירותים משותפים להם ולילדים, אז כבר היו שלושה ילדים : דני, רחל'ה ואורי ואליהם נוספו בניה של גוסטל אחותו של אריה : אריה ויובל ומיכל ילדה עולה מילדי טהרן וכולם בחדר הקטן.

אסתר ואריה אהבו את הקיבוץ ונתנו לו את עצמם, אסתר הייתה אישה יפה, חרוצה ואהובה על כולם, בשנת 1995 נפטרה ממחלה.

 

אריה שטרן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *