בר-צבי יעקב – סיפור חיים

בר-צבי יעקב – סיפור חיים

יעקב בר-צבי נולד בכפר קטן אמבקו, לא הרחק מהעיר קלן בגרמניה. כבן זקונים למשפחתו עם שלושת אחיו ואחותו. אביו היה סוחר בהמות וגם השוחט והגבאי של הקהילה היהודית בכפר ובכפרי הסביבה.

כילד, סייע לאמו לחלוב פרות ולטפל בגינה, אף אהב לטייל עם חבריו בשדות האזור ולשחק כדורגל.

עם גמר לימודיו בבית הספר היסודי, נחקקו חוקי הנאצים, ולכן  לא יכול היה להמשיך את לימודיו בבית הספר התיכון. שנתיים הסתובב ללא מעש, עד שהצטרף לתנועת "הבונים" והלך להכשרה בחווה ליד המבורג.

ב'ליל הבדולח' נעצר ונכלא במחנה, אך שוחרר על ידי מנהל החווה הגרמני. באותו זמן קיבל אישור כניסה לאנגליה, שארגן טדי קולק לילדים ונוער. לאחר ביקור פרידה אצל הוריו נסע לאנגליה. גם שם עבד אצל חוואים והיה בקשר עם קבוצה מ"הבונים" מצ'כיה.

אחרי פרוץ מלחמת העולם השנייה, חשדו האנגלים בפליטים היהודים מגרמניה שהם מרגלים. הם אספו קבוצה גדולה של כ-2,600 גברים ונערים ושלחו אותם באנייה, תחת משמר כבד וגדרות תיל עם שבויים איטלקיים, לכוון אוסטרליה. בדרכם נפגעו מירי של צוללת גרמנית. והחיילים ששמרו עליהם לקחו את חפציהם והשליכו אותם לים. אחרי המלחמה נודע שמפקד הצוללת אסף את הבגדים, וכשראה שהם מתוצרת גרמניה, חשב שעל האוניה נמצאים שבויים גרמנים, ונתן הוראה לכל הצוללות לא לפגוע באוניה זו.

אחרי מסע שערך חודשיים, הגיעו לאוסטרליה ושוכנו במחנה מעצר באזור שומם.  כדי להשתחרר מהמחנה, התגייסו חלק מהאנשים לצבא האנגלי או לצבא האוסטרלי. יעקב וחברים נוספים התעקשו לעלות לארץ ישראל. אחרי שנתיים , בשייט לבומבי בהודו ואחר כך דרך תעלת סואץ למצרים וברכבת לישראל – עלה לארץ. בהשפעת חברו הצטרף בשנת 1942 לקיבוץ הצעיר דורות. שניים מאחיו וכן אחותו ניצלו מן המלחמה.

תחילה עבד יעקב בפלחה, אך עד מהרה גויס לעבודה ברפת. הוא נשאר לעבוד שם כרפתן ואחר כך גם כמנהל הרפת במשך 30 שנה. אז העביר את ניהול ענף הרפת לדור הצעיר והמשיך לעבוד כמחסנאי במוסך, כמתקן אופניים ואחראי לתחנת הדלק.

יעקב התעניין בידיעת הארץ, השתתף בטיולים וכן נקשר לארכיאולוגיה והיה יוצא לטיולי צייד ולחיפוש עתיקות. אהבתו הגדולה הייתה כדורגל, והוא גם ארגן וניהל את קבוצת "הפועל דורות".הכדורגל והארכיאולוגיה שמשו שפה ותקשורת חמה עם הילדים והנכדים. יעקב שמח על כל ממצא עתיק שהם גילו והביאו לו, וכן ניהל איתם שיחות על משחקי כדורגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *