אודות הארגון

'ארגון יוצאי מרכז-אירופה' נוסד ב-1932, בתקו' העלייה החמישית, כארגון עולים ונשא אז את השם 'התאחדות עולי גרמניה'. מאז ועד היום ממשיך הארגון לפעול ברצף למען צאצי עולי מרכז-אירופה ולמען העולים, מארצות חוג התרבות הגרמנית-גרמניה, אוסטריה צ'כיה ושוויץ. הארגון הינו ארגון מתנדבים המתאפיין בהשקפת עולם ליברלית והומניסטית ומונהג ע"י בני ובנות הדור השני והשלישי למייסדים. לחברי הארגון הזכות להשפיע ולבחור את המוסדות הקבועים – הנשיאות, ועדת הכספים, ועדת תוכניות ומורשת ועוד. הארגון פועל אפוא ברציפות כבר שמונה עשורים מתוך נאמנות לערכי הליבה, תוך התחדשות מתמדת והתאמת הפעילות למציאות הישראלית ולצרכים המשתנים.

הפעילויות העיקריות של הארגון:

• פעילות הסניפים בירושלים, תל-אביב והמרכז:

הארגון מפעיל סניפים הערים הגדולות. בסניפים מתרכזת הפעילות בקהילה. אלה הפכו אפוא למרכז חברתי-תרבותי. הפעילויות כוללות בין השאר פעילות התנדבותית כגון הפעלת "קו חם" לאיתור חברים הזקוקים לסיוע, קשר לגורמים מקצועיים ולארגוני מתנדבים תוך שימת דגש על מפגשים חברתיים -קהילתיים, ותכנים תרבותיים מגוונים כגון חוגים, טיולים והרצאות. בפעילות זו משתתפים מידי שנה אלפי חברים ואורחים, מכל הגילים.

• פעילות המפעל לעזרה הדדית (המע"ה) –

סיוע לחברי הקהילה

"המפעל לעזרה הדדית" הוקם בשנת 1941 במטרה לסייע ליוצאי מרכז-אירופה הנזקקים ולצאצאיהם. מאז ועד היום פועל המפעל ברוח הערך: "איש בקהילתנו לא ירעב". המפעל מסייע אפוא לנזקקים שבין חברי הקהילה. המפעל מסייע גם בהקמתם, בהרחבתם ובשיפוצם של בתי ההורים מיסודו של הארגון, ומסייע גם לאוכלוסייה המתבגרת הממשיכה את חייה בשכונות ובקהילה כמו גם בקידום פעילויות תרבותיות וחברתיות של הארגון.

• בתי הורים – טיפול בקשישים

הארגון היה בין חלוצי הטיפול הגריאטרי המודרני בחברה הישראלית. היקים היו הראשונים לקיים טיפול מוסדי מודרני לחברי קהילה מזדקנים. כבר בשנות ה-50 (של המאה הקודמת) הקים הארגון רשת ענפה של בתי-הורים ובתי-מגורים המנוהלים על ידי "חברת מעונות הורים" (ירושלים, תל-אביב) ו"חברת בתי הורים" (חיפה). כיום פועלים, כחברות בנות של הארגון, תשעה(!) בתי-הורים איכותיים בהם שוהים כ-1000 דיירים.

• עלייה וקליטה

הארגון מייעץ ומטפל בנושאי קליטה ועלייה לעולים מארצות דוברות גרמנית. הוא מהווה מרכז מידע בנושאים של זכויות לעולה, לימודים ומציאת מקום עבודה. כן משמש הארגון גם מקום-מפגש חברתי ותרבותי לעולים. 

• מלגות לסטודנטים ותלמידי מחקר

הארגון, מעניק מדי שנה בשנה, באמצעות המפעל לעזרה הדדית, כ-35 מלגות לימודים לסטודנטים בני הדורות הצעירים.

• כתב-העת "יקינתון-MB"

כתב-העת נוסד בראשית העלייה היקית לארץ ישראל, ב–1932, ומופיע מאז ברציפות ובלא הפסקה עד היום. במגזין, השומר על חופש מערכתי ונערך ביד מקצועית, כתבות העוסקות בנושאי חברה ותרבות, בנושאי מורשת וסיפורים אישיים. ייחודו של החומר המודפס שהוא בעל זיקה לצאצאי היקים ולמורשת היקית. הוא יוצא לאור כירחון (כ9 עד 10 גיליונות בשנה) וזוכה להצלחה רבה בקרב הציבור הישראלי בכלל ובקרב קהילת יוצאי מרכז-אירופה וצאצאיה בפרט.

• מורשת

אחת מפעילויותיו המרכזיות של הארגון היא הנצחת מורשת יהדות מרכז-אירופה והנחלת ערכיה לשיח הציבורי בישראל. הארגון מקיים פעילות ענפה שתכליתה סיפור פועלם המפואר של יוצאי ארצות מרכז-אירופה בתחומים שונים בארץ- ישראל של טרום הקמת המדינה והשפעתם המכרעת על עיצוב צביונה ופיתוחה של המדינה. במסגרת זאת מקיים הארגון שותפות מבורכת עם 'המוזיאון ליהדות דוברת הגרמנית', ב'תפן' בגליל המערבי. הארגון יוזם פעולות של תיעוד המורשת ושימורה ומסייע למימושן. הארגון מקיים בהקשר זה כנסים, סמינרים וימי עיון המיועדים לחברי הארגון, למצטרפים בני הדור השני והשלישי ולקהל הרחב.

תכנית לימוד אינטרנטית לבני הדור הצעיר www.yeke.cet.ac.il : ברשת האינטרנט מוקרנת תכנית לימודים אינטרנטית הקרויה "יקה". התכנית עוצבה בשיתוף עם המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח). זאת במת למידה הן לתלמידים והן לציבור הרחב במסגרות החינוך הפורמאליות והבלתי פורמאליות.

• יער 'אלטנוילנד' (Altneuland)

היער של ארגון יוצאי מרכז-אירופה

בשנת 2007, כשמלאו 75 שנים לייסוד הארגון, החליטה נשיאות הארגון, בשיתוף עם הקרן הקיימת לישראל, להקדיש יער בגליל לכבודם של עולי מרכז-אירופה וצאצאיהם ולהנצחת העלייה החמישית. היער שנבחר שוכן ב'הר אחים' בין יודפת להררית בגליל. זהו "יער חי" והארגון מקיים בו פעילויות: טיולים בשילוב ביקור במוזיאון היקים בתפן, מפגשי משפחות, טיולי משלחות וקהילות מחו"ל, פעילויות נופש, פעילויות ספורט לתלמידים, מחנות לתנועות נוער ועוד. כל תרומה לנטיעת עצים או לטיפוח היער מתוגמלת בתעודת הוקרה של ארגון יוצאי מרכז- אירופה ושל הקק"ל.

• עם הפנים לחברה הישראלית

בשנים האחרונות מפנה הארגון את קולו ואת פעילויותיו גם למעורבות בחברה האזרחית הכללית, תוך שמירה על צביונו הא-פוליטי. ככזה, משמיע הארגון קולו בנושאים בעלי משמעות ציבורית וערכית.

ואלה ערכי הליבה של הארגון:

עזרה הדדית וסולידאריות חברתית; התנדבות ותרומה לקהילה ולחברה; ציונות ובנין הארץ; קליטת עליה, מצוינות בכל עיסוק והרחבת הדעת; חינוך ותרבות; ערכי עבודה; חברה מתוקנת; פלורליזם מחשבתי ושימור המורשת והנחלתה לצאצאים ולציבור הרחב.

מיקום הפעילות

הארגון הארצי וסניפי הארגון פועלים כאמור בירושלים, בתל אביב ובחיפה.

סיוע ניתן לנזקקים בכל רחבי הארץ: בערים, בישובי הפריפריה, במושבים ובקיבוצים. פעילות לעידוד וקליטת עולים מתבצעת בכל רחבי הארץ ובחו"ל בקהילות שבארצות הדוברות גרמנית.

ארגון יוצאי מרכז אירופה (ע"ר)

יגאל אלון 157, תל אביב, 6744365 

אתר האינטרנט: www.irgun-jeckes.org

טל': 03-5164461, פקס: 03-5164435

דוא"ל: info@irgun-jeckes.org

סניף תל-אביב

טל': 03-5164461, פקס: 03-5164435

טל קלנר tal@irgun-jeckes.org 

סניף ירושלים

קינג ג'ורג' 33, ירושלים

טל': 02-6241198, פקס: 02-6221745

טל קלנר tal@irgun-jeckes.org 

חברת מעונות הורים בע"מ

רזיאל 30 רמת גן

טל' 073-2054800 פקס: 03-5740255

מנכ"ל חברת מעונות הורים

אמנון סירוטה AmnonS@meonot.co.il