ברוך אשנהיימר / נכתב ע"י רונית וגדעון אשנהיימר

ברוך אשנהיימר / נכתב ע"י רונית וגדעון אשנהיימר

הזוג ברוך ורות אשנהיימר היו בין ראשוני העלייה החמישית שהתיישבו בצפון הארץ בשנת 1933.

ברוך בשמו הגרמני ברטהולד נולד בתאריך: 10/07/1904 בכפר אש (ESCH). כפר הנמצא בשיפולי יער הטאונוס ליד פרנקפורט על יד מיין בגרמניה.

בעודו נער, בשנות מלחמת העולם הראשונה, נאלץ להפסיק את לימודיו כדי לעזור לאביו באטליז. מאחר וששה מאחיו הבוגרים ממנו שהיו כוח עזר בבית שרתו בצבא הגרמני. החל משנת 1922 הוא התמחה בחברות מסחריות שונות בגרמניה ורכש ניסיון מסחרי וניהולי.

בשנת 1932 הוא התחתן עם רות לבית אדלשטיין.

בדצמבר 1933 עלו הזוג ברוך ורות אשנהיימר לפלשתינה.

קרובי משפחה של אשתו שכבר גרו בארץ ייעצו לו להתפרנס בארץ מייצור חומרי בידוד, לוחות ששמים בקירות המבנים להגנה בפני החום. לדעתם זה תוצר שתושבי פלשתינה זקוקים לו באותה עת. אשנהיימר, אחרי שלמד את הנושא, הגיע לארץ עם כל הציוד המתאים. בהגיעו לארץ חיפש מקום לבניית בניין בית החרושת. אחרי שבדק אפשרויות שונות בחיפה  העיר, במפרץ חיפה, שמע במקרה על כפר עטה. הוא ביקר במקום והחליט שזה המקום המתאים להקמת המפעל. הוא
רכש מתושב המקום – מר קרנצר מספר דונמים ובנה את ביתו ואת בית החרושת . בבית החרושת ששמו היה בטוניט  ייצרו לוחות בידוד מבטון ועץ לקירות במבנים.
זה היה מפעל חלוצי בענף תעשייתי בצפון הארץ בתקופת המנדט.
בכפר עטה בימים ההם עוד לא היו מים,מר אשנהיימר מצא פתרון לבעיה. הוא התקין צינור לבאר, ובעזרת המשאבה ומנוע חשמלי שהביא עמו מגרמניה הזרים מים למפעל.

בשנים הראשונות עבדו במפעל רק שני פועלים. אחרי כן התקבלו לעבודה שנים עשר פועלים דרך מפ"ח. בסוף 1934 כבר התחילו המכירות הראשונות. בין הלקוחות היו היזמים שבנו את קולנוע ציון בירושלים, קולנוע רמה ברמ
ת גן ואחרים. אחד הלקוחות הגדולים של מר אשנהיימר הייתה חברת 'סולל בונה' שרכשה חלק ניכר מהתוצרת. למעשה הפכה להיות קניין בלעדי של תוצרת המפעל, ובשנת 1940 גם רכשה אותו. בשנת 1942 נסגר המפעל מחמת קשיי השגה של חומרי גלם. את מחסן הסחורה הפכו לבית קולנוע ומר אשנהיימר עצמו פתח חנות לחומרי בנין בכפר עטה.
לסיפורו של המפעל הקישו כאן
בימי מלחמת השחרור שמשה החנות כ"סליק" לנשק של ההגנה.

בשנות מלחמת העולם השנייה (1940-1943) ברוך ורות עברו לגור בטבריה. שם נהלו בית קפה בשם "אורה" ברחובה הראשי של העיר.

בשנת 1943 חזרה המשפחה לגור בכפר אתא.

החל משנת תרצ"ט ועד תש"ח היה ברוך חבר פעיל ב"הגנה" בכפר אתא. הוא היה אחראי על הקמת ואחזקת מבני ביטחון מקומיים, לרבות עמדות ותעלות קשר להגנה על הכפר. במלחמת העצמאות השתתף עם בני הכפר בכיבוש הכפר הערבי תמרה
בשנת 1972 עבר הזוג אשנהיימר לשכונת אחוזה על הר הכרמל אשר בחיפה. ברוך היה פעיל בוועדה לצרכים סוציאליים של לשכת הילל בבני- ברית.

לזוג אשנהיימר שני בנים גדעון (יליד 1935) ורפאל (יליד 1945)

ברוך אשנהיימר ז"ל נפטר בבית האבות של "בני ברית" בחיפה, ב-14 באפריל 1996.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *