הספר "אהבה גרמנית" מאת דניאל כהן-שגיא

הספר "אהבה גרמנית" מאת דניאל כהן-שגיא

דניאל כהן־שגיא

בתל אביב של שנות השבעים, נוטשת נלה את בנה ואת בעלה ונוסעת למינכן בעקבו
ת חלום אבוד. נלה אינה יכולה לסבול יותר את חייה האפרוריים בתל אביב, מהם מצאה מפלט בשיחות מול המראה עם אהוב נעוריה מפראג; דקלום שירה גרמנית במכולת השכונתית; אמבטיות יומיות; והתכתבות עם דודתה אתל, המגדלת אווזים בכפר קטן בצ'כוסלובקיה. במינכן בונה לעצמה נלה חיים חדשים כאשת עסקים מצליחה וכבת זוגו של פרופסור לספרות גרמנית, אך השלווה ממנה והלאה. דוּדוֹ, שגדל בצל שיגיונותיה של אמו, מגיע למינכן ומסתבך בפרשיית אהבה יצרית וסוחפת עם צעירה גרמנייה. התאהבותו הכפייתית של דודו מייצרת שרשרת אירועים טראגית, שאת תיקונה מחפש שאול, בן הדור השלישי.

אהבה גרמנית מציב במרכז את הקונפליקט שבין געגועים למולדת ולתרבות אהובות לבין מציאות יומיומית ישראלית, כשברקע נוכחת ההיסטוריה הכואבת של מלחמת העולם השנייה. במערכות היחסים האקסצנטריות של הגיבורים משתקפים היחסים בין העמים, כשהניסיון לאחות את השברים יוצר לא פעם בריחה למחוזות הפנטזיה והדמיון. סטייה זו מעלה שאלה נוקבת על עצם היתכנותם של חיים נורמאליים אחרי הטראומה של המלחמה.

ברומן מעמיק ועוצמתי חושף דניאל כהן־שגיא את החומרים הבנאליים, הגרוטסקיים והיצריים מהם מורכבים חייהם התלושים של גיבוריו — המתנדנדים בין גרמניה לישראל, בין אהבה לשנאה, ובין שפיות להזיה.

נירית קורמן ויגאל שוורץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *