חווה כהן

חווה כהן

"לעולם יש מה ללמוד בתחום הציור. בכל ציור צצות בעיות שלא היו בזה שקדם לו"  חוה כהן

האמנית חוה (אווה גבריאלה) כהן, נולדה ב-1907 בעיירה שטולפ בגרמניה, כיום סלופסק בפולין, כבת הזק
ונים של רב הקהילה היהודית המקומית. היא עלתה לארץ ב- 1933, ועד סוף ימיה התגוררה בחיפה.

לאמנות וליצירה היא נמשכה כבר מילדותה, אך צורכי הקיום לא אפשרו לה לעסוק בתחום. במשך כ- 40 שנה היא עבדה לפרנסתה כתופרת, ורק סמוך לפרישתה לגמלאות החל למעשה הפרק האמנותי המשמעותי בחייה.

בכל שנותיה כאמנית – יותר מ – 40 שנה – אהבה האמנית ליצור בצוותא וללמוד מניסיונם של יוצרים אחרים, מורים כקולגות: החל מטוני בונדי, חברתה הציירת שגילתה לה את רז
י הציור מהתבוננות של טבע דומם, דרך מאיר מוזס, המורה בסדנת התחריט שבה השתתפה ב"בית הגפן", ועד חבריה לחוג "היוצרים", קבוצת אמנים חיפאית שבמסגרתה יצרה במשך שני עשורים.

כל מפגש עם מורה חדש היה עבור חווה הזדמנות לצעוד במשעול אמנותי שעד כה לא פסעה בו. הסקרנות, הפתיחות והצמא ללמוד עוד ועוד הניעו אותה להתנסות בקשת רחבה של טכניקות בתחומי הדו – מימד: רישום לסוגיו, ציור במגוון חומרים, תחריט, קולאז'ים ועוד. את עבודותיה היא הציגה בלא מעט הזדמנויות, בתערוכות יחיד או בתערוכות קבוצתיות, שהתקיימו תמיד בחיפה – ב"בית הגפן", "בית שגאל", "בית אבא חושי" ובמקומות אחרים.

אהבת הציור שלה, נחישותה וחיוניותה היו המעיין שממנו שאבה את תעצומות הנפש לצייר כמעט עד יומה האחרון. רק אחרי מותה, התגלה ההיקף העצום של יצירתה. חווה השאירה אחריה כ – 1400 רישומים מרשימים, כ – 900 תחריטים וכ – 180 ציורים, רובם פיגורטיביים, העוסקים בנוף, טבע דומם, פורטרטים ועירום.

מרבית רישומיה מתמקדים במה שריתק אותה יותר מכל – בני אד
ם. כאן מתגלה כישרונה העצום של האמנית ללכוד בקווים ספורים הלוך נפש, הוויה, תווי אופי ותמצות בקו בוטח אחד תנועה שלמה. גדולתה האמנותית של היוצרת חווה כהן, נחשפת במפגש שבין עוצמת ההבעה לבין "דלות החומר".

מדברי העיתונאי עמנואל בר – קדמא: "למרות  שציירה לאורך שנים רבות, שמה ויצירתה לא חרגו מהחוג הצר שבו הייתה מוקפת. בעיקר – משום צניעות באופיה ועיסוק אינטנסיבי כאם – משפחה.
המציאות הישראלית לא מעודדת מוניטין ומעמד קאנוני לאמנים שלא בשלו בבתי – הספר המקומיים, אצל מורים מוכרים ובעלי השפעה. וחוה כהן, שעלתה כאישה צעירה מגרמניה, לא יצאה מכלל זה. גם צניעותה ואופייה ה"יקי" המאופק לא עזרו לה.
חוה כהן, כביוגרפיה וכפרופיל אמנותי, היא סיפור שיחשוף את אחת הדמויות שהמדיה והמימסד האמנותי עוד לא גילו."

אוסף מובחר מהיצירות תועד וכונס לספר רטרוספקטיבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *