מרקוזה מקס, ד"ר – סיפור חיים

מרקוזה מקס, ד"ר – סיפור חיים

ד"ר מכס מרקוזה נולד בשנת 1877 בברלין. למד באוניברסיטאות וירצבורג ופריי בורג, וסיים לימודיו ברפואה ב-1900 בברלין. רופא עור ומין לפי הכשרתו. מאמרו הראשון "המותר לרופא המשפחה לייעץ יחסי מין מחוץ לנישואין" נתפרסם ב-1904, לפני כ-100 שנה. היה לא רק ממניחי היסודות לתנועה הסקסולוגית, ואחד מ-4-3 האישים הבולטים שבה, אלא אף שאף לבסס את הסקסולוגיה כמדע אובייקטיבי.

מרקוזה היה קלינאי מובהק – מאבחן, יועץ ותרפיסט מעולה, ובעל פוריות מחשבתית ומעשית בלתי רגילה. כתב מאמרים וספרים רבים. בנוסף היה מרכוזה גם עורך ומארגן מוכשר: בשנת 1904 היה ממייסדי "הברית להגנת האם", ממייסדי "החברה לטיפוח האוכלוסייה" ועוד. ערך את המילון השימושי למדעי המין, ערך ספר מקיף על הנישואין ועוד.

שדה פעילות נוסף של מרקוזה היה בתחום המחקר והייעוץ המשפטי לפתולוגיות מיניות החל משנת 1930. בשנת 1933 השמידו הנאצים את התנועה הסקסולוגית, לא רק מפני שיהודים רבים היו מבין מייסדיו, אלא מפני שהסקסולוגיה לא הציעה שום מיכה לגזענות, לאומנות ואנטי-דמוקרטיות.

בקראו נכונה את המפה הפוליטית, נמלט מרקוזה ב1933 לפלשתינה. מרקוזה, למרות קושי ניכר בהשתלבות בתרבות ובקליטת השפה, נשאר בארץ. הוא היה יועץ בקופ"ח, עבד בקליניקה שלו וכמובן כתב. בעברית התפרסמו אך מעט מעבודותיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *