קהילת הייקים

משפחת לנגפלדר-פלד / מיכאל פלד (לנגפלדר)

ארגון יוצאי מרכז אירופה

שמי מיכאל פלד לבית לנגפלדר. נולדתי בברטיסלבה בשנת 1948 והתיתמתי מאב בגיל שנה. אמי דבורה הדוויג לבית המבורגר שתזכה לשנים עזבה את ברטיסלבה ימים ספורים לאחר מות אבי. מסיבה זו או אחרת אמי אינה מספרת דבר על אבי או על התקופה של הלחימה ואחריה.

משנולדה נכדתי הראשונה החלטתי להתחיל ולברר מה שניתן על משפחתי בתקווה לכסות את ה"חור השחור" בהיסטוריה של משפחתי. איני יודע האם בחור השחור מסתתרים פרטים אותם מנסה אמי למנוע ממני, בכול מקרה אינה שופט אלא סקרן לדעת.

הפרטים המועטים אותם אני יודע הם:

משפחת אבי

סבי דזידר לנגפלדר נולד בערך בשנת 1860 בעיר Turzovka. למד בברטיסלבה וסיים הכשרה כעורך דין. היה בעל משרד לעריכת דין כתובת אחרונה של המשרד Michaelovska 24. סבתי קטרין לבית וולקשטיין. סבתי כנראה שרדה את המלחמה ונישאה שנית כנראה לאחר המלחמה. לשניים (דזידר וקטרין) נולדו כנראה שני בנים אחד מהם אבי גבריאל-זגה (Geza) שנולד בשנת 1901.

בארכיב בבודפשט מצאתי שם גרשון- גרזין לנגפלדר שיתכן והיה אחיו הבוגר של אבי. סבי נפטר במגפת השפעת הגדולה בשנת 1918 כנראה ומקום קבורתו לא ידוע לי. בתעודת הפטירה מופיעה הכתובת Laurinska 6.

אבי נולד בשנת 1901, בתעודת הלידה הכתובת היא Venturska 13. עד שנת 1942 (שנה ש"הועבר" לסרד) חיי אבי בברטיסלבה.. כול מה שאני יודע על אבי בשנים אילו שהיה פקיד בבנק כל שהוא, יתכן ושיחק כדורגל במכבי ברטיסלבה (הכינוי שלו היה Leni)כשנפצע היה כתב ספורט.

להערכתי אבי היה נשוי לפני הגירוש לסרד. קשה להאמין שאדם בשנים אילו היה רווק עד גיל 42 הערכה אך לא וודאית. אבי נפטר בשנת 1949, כתובת בתעודת הפטירה Zelena 10. הוא קבור בבית העלמין החדש ברחוב Zizkova 36   בברטיסלבה.

משפחת אמי

משפחת אמי במקור מברטיסלבה. הם עזבו את העיר לערך בשנת 1900 ועברו לווינה. המשפחה היית שומרת מצוות והיה להם מקום קבע בבית הכנסת הגדולה שנהרס. סבי ליאו (Leo) וסבתי (Gusta)  עברו מווינה להמבורג. בשנת 1936 גורשה המשפחה חזרה לברטיסלבה.

המשפחה היית ברוכת ילדים. אמי הדוויג דבורה נולדה בשנת 1920. פרידריך (פריצי) יצחק בשנת 1924. קורט בשנת 1925, ליאונה- לאה בשנת 1927 אחותה התאומה היית ברטה. ברטהולד בשנת 1933, גרטה בשנת 1936, יוליוס-אורי בשנת 1937 וסוזנה בשנת 1939.

משנת 1936 בה חזרו לברטיסלבה עד שנת 1942 בה נשלחו לסרד (מתעודת המשלוח למדתי על שמות המשפחה ושנת הלידה) חיית המשפחה ברחוב מיכאלובסקה כנראה מספר 2. אני יודע שסבי היה פעיל בניהול מחנה העבודה בסרד, איני יודע מה היה תפקידו או חלקו בסרד.

דודי פריצי היה מסגר וגויס לעבודות בברטיסלבה והיה פעיל במחתרת. בשנת 1944 ברח משבי הגסטפו לשוויץ איני יודע בעזרת מי. המשפחה היית בסרד עד פירוק המחנה, ברחו לברטיסלבה נתפשו ונשלחו לטרזין ושוחררו ע"י הרוסים.

אבי ואמי הכירו ונישאו בסרד בשנת 1942. לאחר המלחמה חזרו הורי לברטיסלבה וגרו תקופה ברחוב מיכאלובה עד פטירתו של אבי בשנת 1949.

תגובה אחת

  1. שלום
    פרסמתי לני זמן לא רב את סיפור משפחת Langfelder & Hamburger. נכון להיום לא קבלתי תגובה על שפורסם. השאלה היא האם לא היו תגובות או שהתגובות הגיעו אליכם ולא הועברו אלי מסיבה כול שהיא.
    אשמח לדעת , אנא שלחו אלי למייל peled1948@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סיפורים נוספים:

Search
Generic filters
דילוג לתוכן