קישורים

תנועת הנוער של האיחוד החקלאי

בתנועת הנוער "האיחוד החקלאי" יש כיום 40 סניפים פעילים.
הסניפים מורכבים מיישובים קהילתיים, מושבים, קיבוצים וכפרים הדוגלים בשמירה על חיי הקהילה וטיפוח וחיזוק קשרים בין התושבים. משרדי התנועה נמצאים בדרך מנחם בגין 74, תל אביב
מספר הטלפון    03-5620621
מספר הפקס     03-5622353  כתובת  מייל:    youth@ihudnik.co.il
לאתר התנועה

מרכז התעוד ליישובי גוש תל מונד  ברשות מרכז התעוד ליישובי גוש תל מונד  מקורות מידע רבים ומגוונים. מסמכים החל משנת 1925,תמונות וצילומי אוויר, מפות, ספרים, תיעוד בע"פ – סרטי וידאו, קלטות שמע ועבודות מחקר. באתר סיפורי חיים של מייסדי המושבים בגוש תל-מונד, בינהם ייקים כמו: זאב ומרטה וולף שהיוו חוליה חשובה בתולדות ההתיישבות באזור בשנות ה-30לאתר הקישו כאן

מושב שדה ורבורג

שדה ורבורג, הוא מושב שיתופי במישור החוף, ליד העיר כפר סבא, השייך למועצה אזורית דרום השרון.

המושב הוקם בשנת 1938 כישוב חומה ומגדל, על ידי עולים מגרמניה שאליהם הצטרפו עם הזמן עולים מצכיה הונגריה ומפולין וכן מתיישבים מהארץ.
המושב נקרא על שמו של אוטו ורבורג, פעיל ציוני ונשיאהּ השלישי של ההסתדרות הציונית.
במושב 100 נחלות, 16 משקי עזר, ושלוש הרחבות שבהן 136 יחידות.
לאתר היישוב הקישו כאן

ארכיון המשפחות
במוזיאון ליהדות דוברת גרמנית – מרכז מורשת הייקים בתפן

בארכיון המשפחות שמורים החומרים, שהופקדו מעיזבונותיהם האישיים והמשפחתיים, של יוצאי מרכז אירופה דוברי גרמנית.
עבודת הארכיון נעשית תוך שמירה על המסגרת המשפחתית ובמטרה לפענח את ההקשרים המשפחתיים, החברתיים וההיסטוריים כדי, שהסיפור האישי/ משפחתי יהיה שלם ונגיש ככל שניתן.
כל משפחה מהווה יחידה בפני עצמה בארכיון. הנושאים אליהם נדרש הארכיון מאותרים ממכלול המשפחות באמצעות תכנת המאגר הממוחשב.
בארכיון שמורים: מסמכים אישיים, מכתבים, תמונות, יומנים, ספרי זיכרונות, פרטי טקסטיל ואחרים, כתיבה יצירתית: ספרותית, פוליטית, פילוסופית ומדעית. עובדי הארכיון מסייעים לחוקרים ותלמידי מחקר באיתור חומרים לעבודות מחקר.הארכיון מקבל בברכה הפקדות של עיזבונות.
ליצירת קשר:
נילי דוידסון
מנהלת הארכיון
nili@omuseums.org.il

ארכיון המסמכים של "משואה"

ארכיון המסמכים של "משואה" מכיל אוסף תעודות, מסמכים אישיים ופרסומים הקשורים לתקופת השואה, לעולם היהודי טרם השואה ולאחריה — מוסדות קהילה ותנועות נוער, תנועת "הבריחה" ו"שארית הפליטה", והוא הארכיון המרכזי לתולדות תנועות הנוער "הנוער הציוני" ו"עקיבא".

המסמכים שבארכיון מסודרים על פי שתים־עשרה חטיבות נושאיות. בין החטיבות: אוספים ייחודיים של דברי דואר מזמן השואה; עדויות אישיות של ניצולי שואה; ארכיונים אישיים של פעילי "הנוער הציוני"; הארכיון של ארגון יוצאי מרכז אירופה;חטיבת עיתונות; ארכיונים אישיים כמו עיזבונו האישי של יחיאל סדרוני, הכולל אוסף ייחודי של כרזות המתעדות את הנצחת השואה במדינת ישראל הצעירה; ועוד.
משואה, קיבוץ תל-יצחק 45805
טל.: 09-8999997
באתר מכון "משואה" ניתן לעיין בגיליונות כתב-העת הייקי, הארץ-ישראלי הוותיק ביותר בסוגו, ה-MB ומאז 2004 "יקינתון-MB". לאתר הקישו כאן

רשת ארכיוני הקיבוצים וההתיישבות העובדת

אתר ארכיוני הקיבוצים וההתיישבות העובדת ברשת. מיזם חלוצי זה העולה לרשת לציון יובל ה-100 לקיבוץ, מאפשר לציבור המתעניינים והחוקרים, לחפש ולאחזר מידע מכלל הארכיונים השותפים באתר, ביחד ולחוד. ממשק החיפוש העומד לרשותכם מאפשר הן חיפוש מאוחד מהיר בכל הארכיונים בו זמנית, בכל נושא, או חיפוש ייעודי בסיסי/מהיר או מתקדם/מורכב, באחד מהקטלוגים הזמינים באתר.

הארכיון הציוני המרכזי

הארכיון הציוני המרכזי הוא הארכיון של התנועה הציונית על כל מוסדותיה וארגוניה. החומר השמור בו, מתעד את צמיחתה של התנועה הציונית ברחבי תבל מראשיתה, בשנות ה- 80 של המאה הי"ט, התפתחותו של הבית הלאומי בארץ ישראל, והיבטים שונים של תולדות העם היהודי לפני השואה, במהלכה ולאחריה עד ימינו.
שד' שז"ר 4, ת.ד. 92, ירושלים, 91000
טלפון: 02-6204800
פקס: 02-6204837
דואר אלקטרוני: E-mail: cza@wzo.org.il
כניסה לאתר

ארכיוני גבעת חביבה – ארכיון מורשת השומה"צ, בית יד יערי-
גבעת חביבה

ד.נ. מנשה
טל. 04-6309232/234; פקס: 04-5309306
דואר אלקטרוני yariarch@givathaviva.org.ilכניסה לאתר
ארכיון הקיבוץ הדתי כניסה לאתר

ארכיון מוזיאון קיבוץ הזורע

האוסף הגרמני כולל חומר רב על תנועת הנוער היהודי בגרמניה, הכשרות, מכתבים מקוריים של האנשים המרכזיים בתנועה, אך גם חומר כללי יותר על יהדות גרמניה.
קיבוץ הזורע, 30060
טל. 04-9899566
פקס: 04-9590860
כניסה לאתר

ארכיון גבעת ברנר

אתר "סיפורי גבעת ברנר" מציג בתמונה ובמלל את סיפורה המרתק של קבוצת חלוצים קטנה שהגיעה לגבעת האבנים החשופה לפני למעלה מ -70 שנה והקימה עליו קיבוץ לתפארת. למרבה המזל כבר מהימים הראשונים תיעדו החברים את המעשה החלוצי בצילומים וביומנים. אוהל ראשון על הגבעה, תינוק ראשון נולד, תלם ראשון נחרש בשדה, סדר פסח ובקיצור – כל מאורע הונצח ונשמר לדורות הבאים. כניסה לאתר

ארכיון ראשון לציון – עולי גרמניה

בתחילת שנות השלושים (למאה העשרים) הגיעו לראשון-לציון מספר משפחות מגרמניה. בשנת התרצ"ג, 1933, הגיעה למושבה קבוצה מאורגנת ששמה לה למטרה להקים קואופרטיב חקלאי בשם "גן הרצל". על שטח של 40 דונם (היום רחוב וולפסון) הקימו את בתיהם ואת משקיהם.
נוסף על עבודתם החקלאית, תרמו העולים תרומה חשובה לחיים בראשון-לציון: פיתחו את שירותי הרפואה; העשירו את חיי התרבות, המוזיקה והספורט; הקימו בתי חרושת ופיתחו את המסחר והתעשייה במושבה. כניסה לאתר

מעבדת "ביתמונה"

למעבדת "ביתמונה" פועלת לתיעוד וסריקה של חומר בעל ערך היסטורי-ציבורי הקשור לציונות ולארץ ישראל. החומרים המתאימים כוללים: הדפסי-צילום, תשלילי זכוכית וצלולויד, שקפים, שקופיות, מפות, רישומים וציורים, חומר טקסטואלי הבא לתעד את התצלומים, תעודות חשובות.
מטרת הפעולה להקים מסד נתונים, אשר יבנה על שרת אינטרנט של ספריית האוניברסיטה ויהיה פתוח לציבור הגולשים. הזכויות לחומרים נשארים בידי בעלי האוסף, ובמסד הנתונים מקבל האוסף את שם בעליו או אם רוצים ניתן להקדישו לפי בקשת הבעלים.
להתרשמות אתר "ביתמונה" www.betmuna.com
למעוניינים ניתן לפנות ישירות אל:
נדב (ווג) מן Nadav Mann, Bitmuna מעבדת ביתמונה,
טל. 04-6598992, פקס. 04-6404999, נייד 052-3638077,
דוא"ל: bitmuna@merchavia.org.ilכניסה לאתר

תגובה אחת ב“קישורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *