שרף עתידה – סיפור חיים

שרף עתידה – סיפור חיים

הסיפור של עתידה הוא בעצם סיפור העם היהודי במאה העשרים: גלות, רדיפות, העפלה, חלוציות, מעברים ומאבקים. יחד עם זאת, זהו סיפור אישי ואנושי של מי שהתמודדה עם אינספור קשיים ועדיין המשיכה לחייך.

עתידה נולדה ב-1923 בברלין בשם מרגוט ורונקר – בת יחידה לג'ני ולווילהלם, שהיה קצין בצבא הגרמני במלחמת העולם הראשונה. היא גדלה בבית נאה בחלק הדרומי של מרכז ברלין, סמוך לגשר על הנהר, והיתה לילדה שובבה ומרדנית. כשהיתה בת 10 עלו הנאצים לשלטון, וזמן קצר לאחר מכן אולצה המשפחה לעקור מביתה המקורי צפונה, לבית ברובע היהודי.

בשנת 1937 נפטרה האם ג'ני; עתידה, שהצטרפה בינתיים לתנועת נוער, עזבה את גרמניה עם גרעין עליית הנוער בתחילת 1939. האב וילהלם שנותר מאחור ברח בהמשך לצרפת, שהה בתנאים קשים במחנות פליטים בצרפת ובבלגיה ולבסוף אבדו עקבותיו. מרבית בני המשפחה נספו בשואה.

עם הגיעה לקיבוץ שער העמקים שונה שמה לעתידה; היא השתלבה בחיי הקבוצה ועבדה בגן הירק. בשנת 1941 הגיע לשער העמקים דוד שרף, שנמלט מרומניה. הוריו ואחותו של דוד נמלטו מאוחר יותר מרומניה באניה "סטרומה", ונספו כאשר טבעה. עתידה באה לנחם את דוד, ומאז לא נפרדו עד יום מותו.

בהמשך, על פי הוראת התנועה, עברה הקבוצה (ודוד עמה) לעין החורש והיו לגרעין מרכזי בקיבוץ הצעיר. עתידה החלה לעבוד במכבסה; מאוחר יותר עבדה כפועלת במפעל הקיבוצי "פחמס" ולבסוף היתה למזכירה ומרכזנית במפעל. במקביל יצא לה שם של אופת עוגות שאין שניה לה. דוד עבד שנים רבות כמחנך ובמקביל היה לצלם הראשון של הקיבוץ. לזוג נולדו שתי בנות: נטע, שנולדה ב-1946, ואורית שנולדה ב-1953.

חיי המשפחה היו רצופים התמודדות עם מחלות: נטע התמודדה שנים רבות עם מחלת הסרטן. בחיפושיה אחר מרפא ואחר חיים שיתאימו לאישיותה הרוחנית עקרה נטע ללונדון, שם נפטרה ב-1989 כשעתידה לצדה. דוד לקה ב-1968 בשטף דם מוחי, ומאז נאבק לאורך 30 שנה באירועים חוזרים ונשנים, עד שנפטר ב-1998. עתידה סעדה אותו לכל אורך הדרך וטיפלה בו במסירות אין קץ. עתידה עצמה נאבקה במחלות ויכלה להן – והרי היא כבר בת 90!

אורית נישאה ב-1982 לאבנר וילדה את הנכדים הדר ומתן – מקור האושר האמיתי של עתידה בגילה המתקדם. בשנת 2012 סגרה המשפחה מעגל כשנסעה לברלין, ביקרה במחוזות ילדותה של עתידה והביאה לה תיעוד מצולם של המקומות שבהם גדלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *