חיפה של הייק'ס, יום שני, 25 בדצמבר 08:00-18:30 

נפתח את היום בארוחת בוקר עצמאית בקפה "טיבי" החיפאי המיתולוגי עם המאפים האוסטרו-הונגרים שלו, נשוחח עם בעלת הקפה -יהודית, החוגגת בינואר הקרוב 35 שנה לפתיחתו. נמשיך לסיור מודרך בתערוכת ציורי ילדים מגרמניה של לפני מלחמת העולם השנייה ובאשכול התערוכות "אמנות מסוכנת" במוזיאון חיפה לאמנות, נסייר בשכונה הטמפלרית של חיפה ונקנח בחוויית אורות חג המולד בשכונה. 

08:00 – יציאה מתל אביב, רכבת ארלוזורוב שלמה סיקסט\מסוף אלעל (ליד הירידה לאיילון דרום)
 
09:30 – ארוחת בוקר עצמאית בקפה אוסטרו-הונגרי "טיבי" – ומפגש עם בעלת בית הקפה. 
 
10:30- הגעה למוזיאון, סיור מודרך בתערוכה המיוחדת "היה היו – ציורי ילדים מגרמניה שלפני מלחה"ע"
           ובתערוכה "אמנות מסוכנת" במוזיאון חיפה לאמנות. כולל זמן חופשי להסתובב במוזיאון.
 
14:00- ארוחת צהרים כשרה בקמפוס אוניברסיטת חיפה. 
 
15:15 – סיור במושבה הגרמנית למרגלות הכרמל, שהוקמה במאה ה- 19 על ידי חברי "כת ההיכל",
הטמפלרים. סיפור מרתק אודות אנשים שהלכו אחרי אמונתם ועזבו את אירופה ועברו תלאות רבות והקימו
מושבה שלא נראתה עוד במזרח התיכון. כפר אירופאי של ממש בלב העיר העות'מאנית, בסביבה כמעט הכי רחוקה מאירופה שאפשר. בשדרה אחת ובצדה בתי אבן שובי לב נרקמו חיים שהביאו להתפתחות החברה בפלסטינה בתחומי החקלאות, התיירות, התחבורה והתעשייה, המחקר והארכיאולוגיה וכמובן הנימוסין וההליכות. נראה גם את מיצג אורות חג המולד בשכונה. 
 
17:00 – יציאה חזרה לתל אביב .
 
 
מחיר לחברי ארגון: 180 ש"ח למתעניינים: 195 ש"ח 
מחיר למצטרפים מחיפה (ללא הסעות): 130 ש"ח לחברי ארגון, 145 ש"ח למתעניינים. 
 
הרשמה אצל סיגל: 03-5164461 שלוחה 2013 (נא לא להשאיר הודעות קוליות)
או במייל: sigal@irgun-jeckes.org
 
על התערוכות: 
"היה היו" – ציורי ילדים יהודים בגרמניה ערב מלחמת העולם השנייה\ בית האמנויות
התערוכה בשיתוף עם מוזיאון העיר דיסלדורף , עיר תאומה לחיפה לרגל שנת ה-70 למדינה
בתערוכה חמישים ציורים שצוירו בידי ילדים יהודים בגרמניה ערב מלחמת העולם השנייה.
ילדים היו בין הראשונים שחוו על בשרם את השינוי באקלים החברתי שקדם לעליית הנאצים לשלטון וליווה אותה. הצקות גוברות, נידוי חברתי ובהמשך האיסור ללמוד בבתי ספר של כלל האוכלוסייה עוררו את הצורך בהקמת מוסדות לימוד נפרדים לילדים היהודים. מרבית הילדים היהודים בגרמניה עברו ללמוד בבתי ספר פרטיים של הקהילה היהודית עם התגברות הרדיפות לאחר עליית הנאצים לשלטון.
הציורים המוצגים בתערוכה , בעלי האופי האוניברסלי, מעוררים הזדהות וקרבה , ומציעים דרך יוצאת דופן להבנת המחיר האנושי הבלתי נתפס המגולם במילה "שואה".
הציורים נבחרו מתוך אוסף של למעלה מ-1800 עבודות של הילדים, רק 5 ילדים שרדו את השואה. העבודות מעיזבונו של האמן והמורה יולו לוין (1901–1943), שניספה באושוויץ. לוין שימש מורה לאמנות בבית הספר של הקהילה היהודית בדיסלדורף (1936–1938) ואחר כך בברלין (1938–1941).
 
אמנות מסוכנת\ מוזיאון חיפה לאמנות  
שינויים הפוליטיים בעולם המערבי הביאו דמוקרטיות רבות ל "מצב חירום" תמידי, המוביל לשחיקת זכויותיהם של אזרחים ומוסדות. אשכול התערוכות החדש עוסק בתגובתם של אמנים לצמצום והגבלת החופש האזרחי, בארץ ובעולם. התערוכות השונות מתייחסות לנושאים חברתיים כמו הזכות להפגנה ולהגנה, זכויות הנשים, זכויות הקהילה הלהט"בית וזכויות הפליטים. אמנים רבים נוקטים באסטרטגיה של אקטיביזם אמנותי, ומעלים את השאלה האם בכוחה של האמנות העכשווית לתפקד כזירה של מחאה פוליטית. וזאת בניגוד לדעה הרווחת כי רוח המהפכה תמה וכל צורה של ביקורת עתידה לעבור צנזורה מסרסת.באשכול משתתפים כ-80 אמנים ישראליים ובינלאומיים מהמובילים בנושא, בהם: ויק מוניז, טרייסי מופט, מריה מריה אחא-קוצ'ר, גילברט וג'ורג', דניאל ארזולה, גיל יפמן, חן שיש, אלדד רפאלי, בן הגרי, עודד בלילטי, אורן זיו, נירית טקלה, קרן ענבי, Dede וניצן מינץ, AME72 ואחרים.