בשעה טובה מפגש קהילת Hoppe Hoppe Reiter – צאצאי ייקים צעירים למען שימור מורשת הייקים, יתקיים ב24.3 יום ראשון, 17:30-19:30 ב"מועדון האוסטרי", רח' אסתר המלכה 7, תל אביב.
המפגש יעסוק במשחקי הילדות אשר גדלנו עליהם ויארח את גדי כפיר מחבר הספר ״ציונות ומשחקי קופסה 1900-1948״.

*שימו לב- האירוע הינו בהרשמה מראש ועל בסיס מקום פנוי.
**המשתתפים יקבלו הזמנה אישית במייל לאישור הגעה

לינק לעמוד האירוע בפייסבוק: https://www.facebook.com/events/617349152046375/

לינק לטופס הרשמה: https://goo.gl/forms/XVyZRIHchUAD5mKO2

המשחקים והצעצועים של יוצאי גרמניה, ה"יֵקים", משקפים את תקופתם ותרבותם .את סיפור עלייתם לארץ-ישראל ואת עשייתם בתחומים רבים ושונים יהודי גרמניה תרמו לאווירת הליברליזם והמודרניזם במולדתם, והם ספגו ממנה ערכים בלתי-מבוטלים בהיותם חלק מתרבותהּ. ריבוי השפות שבהן שלטו ניכר היטב ב ִמשחקים שבהם שיחקו ילדיהם וב ִמשחקים שייצרו. ִהמשחקים השונים מגלמים את תרבותם: החל במשחק בגרמנית שנושאו אנושי כללי ('סבלנות') וב ִמשחק על טהרת הגרמנית שנושאו מקראי ('דרכו של המלך דוד'), שאף הופק בגרמניה ,בהוצאה לאור יהודית; עבור אל ִמשחק דוגמת 'לוטו החיות", הספוג בהווי גרמניה ;אך כתוב בלשונות שונות – גרמנית וצרפתית, עברית ויידיש ואף אנגלית והולנדית וכלה בייצור מוקפד ואיכותי של ִמשחקים וצעצועים, העשויים מחומרים שונים ומבוססים .על ידע שהובא מגרמניה ויושם בארץ-ישראל

מן המפורסמות היא כי תרומת יוצאי הארצות דוברות גרמנית, ה"יֵקים", ל"מדינה שבדרך" הייתה אדירה. תרומתם לענף המשחקים והצעצועים על שלוחותיו, החל במעורבותם בתרבות הגרמנית במולדתם וכלה בתוספת הייחודית שתרמו לתרבות של היישוב העברי עם העלייה לא"י, הייתה רבה. בעיקר בעלייה החמישית מתחילת המאה העשרים נחשבה גרמניה כמובילה בעולם ייצור הצעצועים, במיוחד העיר נירנברג וסביבתה. בשנות השלושים של המאה שעברה היו בנירנברג כ-273 יצרני צעצועים, ובהם כ-29 יהודים. האוכלוסייה הכללית בעיר מנתה כ-415,000 איש, והיהודים מנו בה כ-10.000 בלבד. חלקם של היצרנים היהודים החזיקו מפעלי ענק בענף והפיצו את מוצריהם ברחבי העולם. רק למיעוטם היו קשרים ציוניים, ואף לא אחד מהם עלה לארץ. הבט נוסף על עוצמתם בגרמניה, ובעיקר בברלין, טרם עלות הנאצים, מעניק מספר בתי הדפוס וההוצאות לאור שהיו בבעלותם. מדובר ב-19 מפעלים כאלו, והגדול שביניהם היה צעירים "יקים" שהגיעו ארצה, עם עליית Jüdischer Verlag. הנוער או במסגרות אחרות, היו שותפים להקמת תעשיות צעצועים ומשחקים בא"י ותרמו לה מתרבותם תרומה .משמעותית מאוד.