כפר הנוער בן שמן ומיסדו ד"ר זיגפריד להמן

כפר הנוער הוקם בשנת 1927 על אדמות בית החרושת חדיד. הכפר נוסד על ידי ד"ר זיגפריד להמן, מתוך מטרה להנחיל לילדים ולנוער ערכי ציונות, עבודת האדמה והערכת בני האדם. הראשונים שהתחנכו בכפר היו ילדים מקובנה. עם הזמן הצטרפו לכפר תלמידים חדשים מן הארץ ומחוצה לה.

במלחמת העולם השנייה קלט הכפר כמות נכבדה של ילדים פליטים מאירופה אשר ברחו מאימי השואה. ילדים אלו השתלבו לאחר מכן במערכות הביטחוניות וההתיישבות הציונית והיוו דוגמה מכוננת להצלחתו של כפר הנוער והצוות החינוכי שבו להנחיל ערכים תחת מחסור תקציבי ואיומים קיומיים.

ד"ר זיגפריד להמן

להמן נולד בשנת 1892 בברלין בירת הקיסרות הגרמנית למשפחה יהודית חילונית מתבוללת. בתום לימודי התיכון למד רפואה יחד עם אלברט איינשטיין, ושירת כרופא בצבא הגרמני במהלך מלחמת העולם הראשונה. השפעת המלחמה על חיי היהודים הובילה להחלטתו להצטרף לתנועה הציונית ולתנועה הסוציאליסטית.

פעילותו בתנועה הציונית התרכזה בתפיסתו, שעל פיה יש לחזור לשורשים היהודיים וליצור תרבות משותפת עם יהדות מזרח אירופה. בשנת 1916 ייסד בברלין את ה"יידישע פולקסהיים" – מרכז קהילתי יהודי, ולאחר המלחמה עבר לחיות בקובנה שבליטא והקים שם בית יתומים ("קינדרהאוז") לילדים יהודים. תפיסתו החינוכית כללה את הקרבה לאדמה ולטבע, הזיקה לאדמת ולמורשת ישראל ושאיפה לחברה המושתתת על שוויון ושיתוף.

בשנת 1927 עלה להמן ארצה עם 11 מחניכיו, וקיבל לידיו את אדמות בן שמן, שעליהן הקים את כפר הנוער. לאחר הקמתו היה הכפר מקום מגורים ליתומי מלחמת העולם הראשונה מאירופה, בני שכונות עוני מרחבי הארץ ובני נוער אחרים. עם תחילת פעילותה של רחה פראייר ב"עליית הנוער" הסדיר להמן את אישורי העלייה עבור העולים ושיכן אותם בכפר.

בין השנים 1927–1957 שימש מנהל כפר הנוער. על פעילותו זכה בשנת תשי"ז בפרס ישראל לחינוך.

בשנת 1940 נשפט ונכלא בידי שלטונות המנדט הבריטי, לאחר שחשפו מחסני נשק בכפר (משפט בן שמן).

זיגפריד להמן נפטר בשנת 1958. לאחר מותו, ב-1962, יצאה לאור בספר "רעיון והגשמה" אסופת זכרונותיו מברלין, קובנה ובן שמן.

מתוך ויקיפדיה האינציקלופדיה החופשית

תגובה אחת ב“כפר הנוער בן שמן ומיסדו ד"ר זיגפריד להמן

  1. יש לי 2-3 תמונות של ילדיצפון אפריקה יורדים ממטוס מנורבגיה במרסיי ולקראת הפלגה לארץ ב1950.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *