רביבים נוסדה ע"י ייקים/ מאת עדין קוה

רביבים נוסדה ע"י ייקים/ מאת עדין קוה

לגמרי במקרה קיבלתי רשימה של חברי רביבים בשנת 1940. בחינה מעמיקה של הרשימה העלתה בפני גילוי: מייסדי רביבים היו 21 בוגרי חברת נוער מגבעת ברנר. עובדה זו הועלמה שלא במתכוון מהזיכרון הקולקטיבי של קיבוץ רביבים במהלך השנים. למעשה, עד היום אין התייחסות למייסדים ולכל העשור של חיי הקיבוץ במושבה ראשון לציון. בספרות הענפה שמתארת את העלייה מגרמניה ואת הקיבוצים שנוסדו בשנת השלושים אין זכר למפעלה הייחודי של קבוצת המייסדים.

מה נותר איפוא מעשור זה לדורות הבאים? הזיכרונות ייתמו עם הדור ההולך ומסתלק מהעולם. התוצר החשוב הוא כמובן הקיבוץ בנגב. ושכונה בשם רביבים במקום בו היה המחנה בראשון לציון. ניסיתי להראות במאמר שהתנהלות רביבים  כיום בחיי הציבור שלה ובחיי התרבות, יונקת את מקורותיה מהשנה הראשונה. מאמר זה לא היה בא לעולם לולא התיעוד שמצאתי בעלוני התקופה. כשקראתי את 35 העלונים של השנה הראשונה למדתי להוקיר את העורכים הראשונים ואת מסירותם לתפקידם. הם הצליחו להנחיל לממשיכיהם את חשיבות העלון, תכיפות הופעתו, והמחויבות של הממסד לדווח על מעשיו.

ניסיתי לתאר את הרקע להתגבשות הקבוצה בגרמניה ואת חייה במסגרת עליית הנוער. למעשה רציתי ללכת צעד נוסף אחורנית ולבדוק מאיזה משפחות הגיעו הנערים, מה היה הווי החיים שלהם בתנועת הנוער ולעקוב אחרי פרק ההכשרה בגרמניה. לשם כך היה כנראה צורך לנבור בארכיונים בגרמניה ולכן ויתרתי על פרק מעניין זה. במאמר תיארתי בפרוטרוט את חיי הקבוצה בשנתה הראשונה. הלבטים, המעשים, המשברים היו מרתקים. הראשונים  הרגישו שהם עושים היסטוריה ובונים מסורות בתחומי חיים שונים. שנה זאת היתה מיוחדת בארץ ישראל: אבטלה קשה, התנגשויות רבות עם הערבים, עימות עם השלטון הבריטי (שעמד לפרסם את הספר הלבן) ומעל לכל התחזקות השלטון הנאצי והתגברות הרדיפה של היהודים וכל זאת ערב הכרזת המלחמה על ידי גרמניה בספטמבר 1939.

לא אכחד שבמהלך התחקיר נזהרתי שמא ההשתאות הגדולה שלי אל מול גיבורי הסיפור תאפיל  על התחקיר האובייקטיבי. אם הצלחתי לתעד נכונה את התקופה הקשה – ואף ההירואית – וחלק מהדמויות שעצבו אותה, ואולי אף להחזירה לזיכרון של רביבים – יהא זה  שכרי.

לסיפור המלא >>>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *