אירוע הזיכרון לפוגרום נובמבר 38 ("ליל הבדולח")

אירוע הזיכרון לפוגרום נובמבר 38 ("ליל הבדולח")

ביום שני ה-9 בנובמבר קיים ארגון יוצאי מרכז אירופה בשיתוף מוסד יד ושם את הטקס השנתי המסורתי,
לציון יום השנה ה-71 לאירועי "ליל הבדולח". הטקס התקיים השנה ב'בית טרזין' שהוקם כדי להנציח את זכרם של היהודים ששהו בגטו טרזיינשטאט. באירוע השתתפו יחד עם מאות חברים מכל רחבי הארץ גם צעירים וצעירות מגרמניה, מתנדבי ארגון "אות הכפרה" – השוהים בארץ ועוסקים בעבודה חברתית קהילתית בין היתר גם בבתי ההורים של הארגון. ארגון יוצאי מרכז אירופה ציין את האופטימיות ואת התקווה בדמותם עשרות תלמידי תיכון שנכחו בטקס.

את הטקס פתח מר עודד ברידא, מנכ"ל 'בית טרזין', וציין בדבריו ש'בית טרזין' הוא בית לבני הדור הראשון
, לבניהם, לנכדיהם ולקהל הרחב. ייחודו של הבית בדגש ובהתמקדות בחיי היום יום של אסירי הגטו על כל מרכיביהם: עבודה, הצפיפות, העדר האינטימיות, חוסר האונים,הטרנספורטים, הפחד, הרעב, החולי והמוות. תגובות היהודים לדיכוי ולייאוש הובילו לפעילות חינוכית ענפה,ליצירה האמנותית וליצירתיות בדרכי הארגון וניהול הגטו.

בהמשך נשא דברים מר יעקב הירש, מוותיקי הארגון, שקרא להעמיק את פעילות ההנצחה, הזיכרון ושמירת המורשת של הורינו, פעילות בה עוסק הארגון יום אחר יום.

לאחר דקת דומיה נציגת ארגון "אות הכפרה" הגב' יוהנה יספרסן הבטיחה בהתרגשות ניכרת ובקול רועד לא לשכוח ולפעול למען הזיכרון ההיסטורי.

את החלק הראשון של הטקס, נעלה הגב' קולט אביטל, שהדגישה בדבריה ש"ליל הבדולח" הווה נקודת מפנה בגישת הנאצים כלפי יהודי גרמניה: את החקיקה והתעמולה האנטישמית החליפה מדיניות של טרור ופגיעה פיסית ביהודים. דפוס זה של אלימות ממוסדת ופומבית, המעוגנת במעטפת של שלטון חוק וסדר, עתיד להוות, מכאן ואילך, מוקד המדיניות הנאצית כלפי היהודים, שביטויה הקיצוני ביותר היה הניסיון להשמדת יהדות אירופה כולה כשלוש שנים לאחר מכן.

את הטקס הנחה
בני הנדל  שאף נשא  תפילת "אל מלא רחמים" לזכר הקהילות שחרבו. מר אברהם פרנק אמר "קדיש", והגב' טובה זליגר הדליקה נר תמיד. את טקס הזיכרון חתם מר צבי כהן מקיבוץ מעברות שסיפורו המרגש על מפוחית הפה שעליה ניגן הצילה אותו ואת הוריו.

בקהל היו עדים לאותם המאורעות וגם כיום שבעים ואחת שנה
לאחר מכן ניכרת על פניהם הטראומה מאותם האירועים שחוו בצעירותם.

ההיסטוריונית ד"ר מרגלית שלאין נשאה הרצאה שעסקה ב"מפרעות ליל הבדולח למחנה המועדף טרייזנשטאט" ומר  מיכאל טל ממוזיאון יד ושם הרצה על  "ציון חגי תשרי בגטו טרזין".

בסיום נערך סיור בתערוכות "בית טרזין".

 

  • לתמונות מהאירוע הקישו כאן.
  • מאמר שכתב קלאוס הילנבראנד לעיתון הברלינאי על האירוע שהתקיים בבית טריזין לציון 71 שנה לפוגרום ליל הבדולח.
  • כתבה שפורסמה בעיתון מעריב ובה איזכור ליום העיון והזיכרון לציון ליל הבדולח שקיים ארגון יוצאי מרכז אירופה בבית טרזין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *