ינאי אברהם ויהודית – סיפור חיים

ינאי אברהם ויהודית – סיפור חיים

אבינו, אברהם ינאי ז"ל נפטר בחודש אייר תשמ"ד, 1994 והוא בן שבעים וארבע.

אברהם נולד לאביו קורט-יונה ולאמו אמה-אלקה בפרנקפורט א-מיין בגרמניה, בשם ארמין (Armin)-אברהם פוליצר(Politzer). הוא היה הבן השלישי למשפחה, כשאחותו הבכורה ואדלהייט-עטל הייתה  כבת חמש ואחיו מנפרד-משה כבן ארבע, אחיו הצעיר, ולטר-שמעון נולד כשנה לאחריו. אביו רשום במסמכים כ"סוחר". כשהיה כבן עשר הוא התייתם מאמו, ואביו שנשאר מטופל בארבעה ילדים – שלח אותו ואת אחיו הצעיר לבית היתומים של הקהילה. הם חיו בצד המזרחי של העיר והשתייכו לקהילה האורתודוקסית ע"ש ר' סמסון (שמשון) רפאל הירש.

בקהילה היו בית כנסת גדול של כאלף מתפללים ועוד כמה עשרות בתי כנסת קטנים יותר, בתי ספר וגני ילדים לכל הגילאים וכולם התחנכו תחת הדרך שדגלה ב"תורה עם דרך ארץ".

בית היתומים היה אחד ממוסדות הקהילה ונחשב למוסד טוב עבור הילדים. הם הלכו לרשת בתי הספר בקהילה והזוג מרקס שניהל את הבית דאגו להם כמו לילדיהם. איננו יודעים כמה זמן היה אבינו בבית היתומים, אבל כשהיה בן חמש עשרה (נובמבר 1934) הוא עלה לארץ באחת מהקבוצות הראשונות במסגרת "עליית הנוער" הוא נקלט בקבוץ רודגס בפתח תקוה (שהיה בהמשך לקבוץ יבנה). משם הוא המשיך לקבוצת "אריה" בחדרה, קבוצה שהכשירה עצמה לעלייה על הקרקע במסגרת "חומה ומגדל" ובמאי 1939 הוא היה בין מקימי קבוץ שדה אליהו שבעמק בית שאן.

אמנו יהודית ינאי ז"ל נפטרה בחודש אייר תש"ע, והיא בת 89.

יהודית נולדה לאביה משה ולאמה רוזל-שושנה באלטונה (ליד המבורג) גרמניה, בשם יהודית סרולוביץ (Yehudit Srolowitch). היא הייתה בת שניה במשפחה לאחותה רות המבוגרת ממנה בשנתיים, ולאחיה לאון-אריה הצעיר ממנה בחמש שנים. לאביה הייתה חנות לאופניים ולעגלות תינוקות. בהמשך הוא ניהל חנות קטנה לשוקולד וממתקים בתוך הדירה שבה גרו. היא למדה בבית הספר ברחוב קרולינה (Karoline strasse). את הקהילה התוססת של המבורג שבין שתי מלחמות העולם הנהיג הרב יוסף צבי קרליבך ז"ל שנספה אף הוא בשואה. בהמשך עם התדרדרות המצב, היא עלתה לארץ במסגרת  "עליית הנוער" (באוגוסט 1938) והיא בת שבע עשרה. היא נקלטה בכפר הנוער כפר חסידים. בהמשך, ב-1940,  היתה בין המצטרפים לקבוץ שדה אליהו הצעיר, שם פגשה את אבינו וביחד הקימו משפחתם ונולדו להם ארבעה ילדים. ב-1947, כשהתברר שאביו ואחותו נרצחו ע"י הנאצים, הם שינו את שמם מפוליצר לינאי (לזכר אביו ששמו היה, כאמור, יונה).אחותה הבכורה, רות נויברגר ואחיה אריה (ליאון) אלון – עלו לארץ בשנות השלושים של המאה הקודמת והוריה משה ושושנה סרולוביץ הצליחו לברוח לאנגליה ב-1939 וחיו אחר כך בארץ משנת 1952 ועד פטירתם.

בשנת 1960 הם עזבו את הקיבוץ ובנו את ביתם ברמת גן. אברהם היה מנהל חשבונות מעולה שלמד את כל מה שידע כ"אוטו-דידקט". יהודית שמשה בקיבוץ בתפקידים שונים ועם המעבר לרמת גן היתה לעקרת-בית.

הם זכו לנכדים ולנינים.

 

יהי זכרם ברוך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *