מתכונים מהמטבח הייקי של סבתא חנה ישראלי

מתכונים מהמטבח הייקי של סבתא חנה ישראלי

חנה ישראלי (הנלורה פלק ) עלתה ארצה מברלין ב- 1936 והיא רק בת 16.

בברלין עברה "הכשרה" לקראת העלייה ובכל זאת כמה מקרובי המשפחה אמרו "שהוריה טועים טעות נוראה בהחלטה לשלוח נערה לפלסטינה של תקופת מאורעות המרד הערבי".

חנה ובני הקבוצה שלה נשלחו לקרית ענבים שבהרי ירושלים ושם למדה לראשונה עברית. שנתיים מאוחחנה בחתונתה של נכדתה נעה ביולי 2010ר יותר, במעלה החמשה, הכירה את יוליוס פליישר שעלה מסלובקיה והם נישאו וקיבלו אוהל משפחה. זמן מה לאחר מכן עברו לנהריה ועבדו בכל עבודה שהזדמנה להם אצל ראשוני המתיישבים הייקים. חנה עבדה בבית הקפה של מקס פייבלמן שרוב לקוחותיו היו חיילי הצבא הבריטי. חברה שפגשה אותה חשבה שעבודתה קשה מדי ושכרה מועט מדי, אך חנה אמרה "שטוב לה כי יש שם מה לאכול". אחר כך היתה עוזרת במשק בית של כמה ממשפחות המתיישבים הייקים. בשנות הארבעים נולדו להם שני בנים: אורי וצבי והמשפחה, שעברתה את שמה לישראלי, עברה לגור בלול שהוסב לצריף ברחוב הרצל בנהריה.

כמו רבים אחרים במושבה הם עברו שם את מלחמת השחרור והמצור, מלחמת קדש ואת שאר המלחמות שפקדו את ישראל ובעיקר את צפון הארץ. בשנת 1995 לאחר חמישים שנה במושבת הייקים העתיקו, חנה ויהודה, את מושבם לירושלים. המטבח שניהלה חנה, בביתה, היה תמיד, ועד עצם היום הזה, מבוסס על שני קווים: פשטות ו"ייקיות". האוכל היהודי הגרמני עבר שינויים מעטים בעיקר בהשפעת שנות הצנע שחייבו לעשות מטעמים מחומרי גלם פשוטים מאוד. בני המשפחה, הבנים והנכדים אוהבים את האוכל הייקי הפשוט ובמיוחד מרבים לשבח את עוגת התפוחים שאיש אינו מצליח לעשות כמותה.

חנה מנהלת עד היום את משק ביתה, מציירת, סורגת וממלאת בשמחה את תפקיד הסבתא לשמונה נכדים ושבעה נינים.

למתכונים מהמטבח הייקי של סבתא חנה ישראלי הקישו כאן

תגובה אחת ב“מתכונים מהמטבח הייקי של סבתא חנה ישראלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *