קלמפרר הנס אויגן עמנואל – סיפור חיים

קלמפרר הנס אויגן עמנואל – סיפור חיים

עמנואל קלמפרר נולד בכפר קטן בחבל סכסוניה בגרמניה, במקום בו עבד אביו כרופא פסיכיאטר בבית חולים לחולי נפש. עם עליית המפלגה הנציונל-סוציאליסטית לשלטון בגרמניה, ב-1933, עזבה המשפחה את גרמניה והגרה לפלשתינה. בדרכם ארצה התעכבו כמה חודשים בצ'כוסלובקיה על מנת שאב המשפחה ילמד מקצוע ידני, מתוך הבנה שאין צורך ברופאים פסיכיאטרים בפלשתינה.

על האוניה שהביאה את המשפחה ארצה, החליט עמנואל בן השבע להיות ימאי.

הוריו התיישבו בחיפה , ועמנואל למד בביה"ס הריאלי. שנות הלימוד בביה"ס הריאלי היו קשות, היות והשפה ונושאי הלימוד היו זרים לעמנואל. מה עוד שבעקבות קשיי פרנסה נאלץ עמנואל לעבוד בעבודות מזדמנות לנערים.

בגיל 14 עבר עמנואל לבית הספר הימי שליד הטכניון ובגיל 17 עלה על ספינה והונפק לו על ידי משרד התחברה הפלשתינאי, כרטיס ימאי שמספרו 0055, שאותו נשא בגאון כל חייו.

עד מהרה עלה בדרגות הקצונה והיה לרב החובל הצעיר ביותר בארץ. ב-1953 נסע עמנואל לאנגליה, ולמד באוניברסיטת סאוטהמפטון וקיבל תואר אקדמי בספנות כרב חובל בכיר. בשובו היה למורה בבית ספר לקציני ים בעכו ובמכון להכשרה ימית, ללימודי הסמכה לקצינים, כמו כן היה מפקח ימי. ב-1970 סופח עמנואל לאו"ם למחלקת הימאות הבין לאומית כיועץ להקמת בתי ספר ימיים באפריקה ובברזיל וכמשתתף בכנסים בינלאומיים לכתיבת אמנות בנושאי ים.

 בשובו ארצה הצטרף לסגל המרצים באוניברסיטת חיפה, עד שפרש בגיל 75.

ממשפחתו הביא עמנואל ערכי תרבות וידע רב, ובארץ היה לתלמיד נלהב של מחשבת ישראל. מקרב תלמידיו במקצועות הימאות בארץ ובארצות המתפתחות הקים דור של ימאים מסורים ומהימנים.

ב1999 וב-2001 הוזמן עמנואל לסיבוב הרצאות בגרמניה בנושא: "הגירה ממולדת אחת ובנית מולדת חדשה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *