שינדלר ארנסט שמואל – סיפור חיים

שינדלר ארנסט שמואל – סיפור חיים

שינדלר ארנסט שמואל נולד בהינדנבורג, ברחוב Dorotheenstr. 6. היה חבר בקבוצה הציונית המקומית בהינדנבורג.
למד ב- DIE JUEDISCHE VOLKSSCHULE- בבית ספר יסודי יהודי.  לאחר מכן למד בגימנסיה  Koenigen Louise Gymnasium (לא יהודית) בהינדנבורג. עזב לפני הבגרות , מאחר שהיה אמור ללמוד את מקצוע הבנקאות. לאחר שכעבור כ-3 שנים סיים את תקופת הלימוד בבנק, פוטר מהבנק–בשנת 1933 –  מסיבות נאציונל סוציאליסטיות. למעשה בשלזיה העילית היה קיים חוק המיעוטים, כך שהפיטורים היו לא חוקיים. דודתו, שהיתה בעלת עסק גדול לחומרי ברזל/בנין ואשר התאלמנה  ביקשה שיעזור לה ויעבוד בעסק שלה. שם נשאר עד שהיגר לפלסטינה.

לארנסט היה אח, צעיר ממנו ב-5 שנים: הנס שינדלר. הם היו מאד קשורים זה לזה.

ב-22.6.1937 התחתן עם מרגרטה (גרטל) בטינר ב-בויטן. ובאוגוסט 1937 עלה לארץ, דרך טריאסט באניה לחיפה. הוא נכנס לארץ בעזרת סרטיפיקט קפיטליסטי. אשתו הגיעה חצי שנה מאוחר יותר.

בהעדר ידיעת השפה, מצא עבודה כנהג מונית. זו הייתה אחת העבודות שיכול היה להשיג.

הוא נשאר לעבוד באותה חברת מוניות כנהג. החברה, מוניות "אביב", פעלה כקואופרטיב. מאוחר יותר רכש עם נהגים אחרים את מניות החברה. בשנת 1950  צורף להנהלת החברה ונשאר בתפקיד עד סמוך למותו.

עד תחילת מלחמת העולם השניה היה מאוד מסוכן לנסוע בכבישי פלסטינה, הערבים פגעו במכוניות. להיות נהג הייתה עבודה קשה ומסוכנת. הוא נסע מספר פעמים ביום לירושלים. הכבישים היו צרים ומסוכנים. לא אחת ירו על מוניתו. באחת הפעמים, סיפר, בשנת 1939, באחת מנסיעותיו לירושלים, פגע קליע באחד מנוסעיו והרגו. בתחנת המשטרה צרפו אליהם שוטר אשר החזירם בשיירה לתל-אביב.

בשנת 1990 ביקר עם בתו 3 ימים ב-Zabrze. ביקר את ביתו, בתי משפחתו, את הגימנסיה ובית הקברות. לטענתו הכל נשאר כפי שהיה בזכרונו, אפילו בכניסה לבית הוריו עדיין נשאר בקיר הסימן של שלט משרד עורך הדין של אביו.

בקשתו היתה להקים אנדרטה בהינדנבורג, במקום בו עמד בית הכנסת, שנשרף בליל הבדולח, אתר הנצחה לזכר הקהילה היהודית שחיה שם, אולם לא זכה לכך בחייו. שנה לאחר מותו קיימה משפחתו את מבוקשו. הוקמה האנדטה ובה צויין:

"לזכר הקהילה היהודית בזבז'ה (הינדנבורג) שהושמדה בידי הגרמנים הנאצים בימי השואה.
במקום זה עמד בית הכנסת שנחנך בשנת 1872 ונחרב ב'ליל הבדולח' 9 – 10 בנובמבר 1938.
'זכור את אשר עשה לך עמלק בדרך צאתכם ממצרים' (דברים, כה: י"ז).
אנדרטה זו הוצבה ביוזמת ארנסט שמואל שינדלר והוקמה על ידי עיריית זבז'ה בשנת 1998".

ארנסט שינדלר התאקלם מהר בארץ, מאחר שלא היו לו דרישות מיוחדות ונמנע מחילוקי דעות עם יוצאי ארצות אחרות ובכלל.  היה איש צנוע, נעים הליכות, אשר אהב אנשים, אהב לעזור, לתת ולתרום. תמיד סבבו אותו משפחה, חברים וידידים רבים. הייתה הרגשה שבמידה ולא נמצא לידו מישהו, הוא מסוגל ל"אסוף" אדם מהרחוב ולפתע למצוא את עצמו בשיחה קולחת ולעתים קרובות גם "צצו" מכרים משותפים, אירועים משותפים וכו'. תמיד היה חיוך על פניו והוא משך אליו אנשים שסובבו אותו.

פרק על חייו מופיע בספר:
Deutsche Juden Aus Israel Erzahlen
שנכתב ע"י:
Dr. Gideon Greif, Colin McPherson und Laurence Weinbaum
בהוצאת: Boehler verlag Koeln WEimar

בן 86 היה במותו.

לארנסט שינדלר נכד: לירן בר. נולד ב-30 לספטמבר 1987.

לכתבה על פעילותו של ארנסט שינדלר להקמת האנדרטה בהינדנבורג הקישו כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *