"תולדות ההתיישבות 'הייקית' בכפר שמריהו"- מוזיאון בית ראשונים/אביבה כהן

"תולדות ההתיישבות 'הייקית' בכפר שמריהו"- מוזיאון בית ראשונים/אביבה כהן

בשנת 1937 עלו על הקרקע, במסגרת מיזם של חברת "רסקו" 53 המשפחות הראשונות של עולים יוצאי גרמניה –"הייקים".
המוזיאון מספר את סיפורם המדהים של עולים בני המעמד הבינוני וביניהם רופאים ובעלי מקצועות חופשיים אחרים, שהפכו מרצונם החופשי  ובתוך פרק זמן קצר לחקלאים ב"ארץ לא זרועה". תוך קשיים רבים אך עם חזון ורצון עז להצליח, ניהלו העולים את חיי היומיום- עבודה  מייגעת ובצידה  חיי תרבות מגוונים. הם הפכו את   כפר שמריהו ליישוב משגשג ופורח המקיים חיי קהילה עשירים.

מוזיאון בית ראשונים נחנך בשנת 2007 , במלאת 70 שנה לכפר שמריהו. הבית וחלק מהנחלה נתרמו לקהילת הכפר על ידי לילי ויוסטין קלימן ממייסדי המקום. בכך ביקשו בני  הזוג להנחיל  את מורשת הראשונים לדורות הבאים.

מוזיאון בית ראשונים הטובל בירק ומוקף בעצי פרי ממוקם על שטח של כדונם וחצי וכולל  שלושה אתרים:

  • בית המגורים המשוחזר  -שנשמר בגדלו המקורי ובו ניתן לראות את כלי הבית הישנים, הרהיטים שהובאו מגרמניה וחפצים אישיים של  דייריו ולהתרשם  מאורח החיים הצנוע שניהלו המייסדים.
  • הרפת הישנה  המשוחזרת-ובה תצוגה מרשימה של תמונות  המתארות את חיי היומיום של המתיישבים- יציקת היסודות של הבתים הראשונים,חפירת באר המים הראשונה, הקמת הלולים והרפתות ,העבודה בשדות, תמונות מחיי הקהילה ושל משפחות הראשונים.
  • בית האימון המשוחזר-שימש בעבר  כבית גידול לאפרוחים וכעת משמש כחדר לימוד ויצירה לילדי בית הספר ולמבקרים.   בחדר ניתן לעיין בעלונים,כתבי עת, ספרים  ומאמרים הקשורים  בכפר שמריהו.
  • בחצר המשק-תצוגת כלים חקלאיים מקוריים ופינת הכביסה של פעם.

כתובת בית ראשונים:
רחוב הזורע 24 כפר שמריהו.
טל. 0542300692

אתר אינטרנט : http://www.kfar-shemaryahu.muni.il/
דואר אלקטרוני: mplus@kfar.org.il

שעות פתיחה:
ימי רביעי מ-09:30 ועד 12:00.
בשאר ימי השבוע על פי תאום מראש.
ניתן לקבל הדרכה לקבוצות  על פי תאום מראש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *