ארגון יוצאי מרכז אירופה והמוזיאון ליהדות דוברת גרמנית מרכז מורשת הייקים בתפן שמחים להזמינכם להפנינג חגיגי בין דורי  עם פתיחת התערוכה "ועכשיו לפרסומות!"

השפעתם של הפרסומאים הייקים על סגנון החיים הישראלי, יום שני, 9 באוקטובר 2017 , חול המועד סוכות 11:00-15:00

 

רוצים כרטיסים בחינם? שתפו את דף האירוע בפייסבוק עם האשטאג #ועכשיולפרסומות ועשרת הגולשים הראשונים שישלחו לנו את הלינק לפוסט המדובר לטופס צור קשר באתר, יקבלו מאיתנו הזמנה זוגית! 

בתכנית:

11:00 התכנסות

11:30 פתיחה חגיגית של התערוכה, דברי ברכה

11:45 הבמה המרכזית : מופע מוזיקלי-אלי גורנשטיין בשירי שנות החמישים / שישים

"אני והסבתא לבשנו את אתא"- גיל פנטו, אספן נוסטלגיה ישראלי, מספר ומדגים מאופנות הימים ההם בליווי תצוגת אופנה והשחקנית מעיין ויינשטוק

סיורים מודרכים

  • בתערוכה "ועכשיו לפרסומות" במוזיאון ליהדות דוברת גרמנית, מוזיאון תפן.
  • בתערוכה ספרים מלאי חדרים של האמן מולי בן ששון בגלריה לאמנות.
  • סדנאות יצירה רב גילאיות, אטרקציות לילדים.
  • מופעי חוצות ועוד.

לרשות הקהל קפטריה, מסעדה כשרה, סוכה ופינות ישיבה מוצלות.

מחירון:

לחברי ארגון: 30 ₪ למבוגר, ילדים עד גיל 18 ללא תשלום.

לקהל הרחב: 50 ₪ למבוגר, 20 ₪ לילד (מגיל 3).

הסעות מחיפה תל אביב וירושלים במחיר 30 ₪ ליחיד הלוך ושוב.

  • אפשרות לארוחת צהריים במסעדה כשרה בהזמנה מראש בלבד!

הרשמה לאירוע ולהסעות:

תל אביב והמרכז – קרן אברג'ל – 03-5164461 או בדוא"ל keren@irgun-jeckes.org
ירושלים  – עופרה כהן – 02-6241198 או בדוא"ל ofra@irgun-jeckes.org
חיפה – ענת דבורה – 04-8258989 או בדוא"ל anatdvora@beit-horim.org.il

  • ניתן להזמין מקומות בהסעות וארוחת צהריים עד יום ב' 2.10.17 בשעה 15:00

 

על התערוכה בהרחבה

התערוכה "ועכשיו לפרסומות" מציגה את תרומתם של הייקים, אנשי העלייה החמישית, להתפתחות ענף הפרסום בארץ משנות השלושים ואילך. התערוכה מבטאת עבודה משותפת של פרסומאים ושל אמני הגרפיקה. הפרסומאים ניחנו בכישרון לתת ביטוי מילולי לרעיונות פרסומיים בראשית הדרך ושלטו בשלבים השונים של הבאה לדפוס. אמני הגרפיקה ידעו לתת לאותם רעיונות ביטוי חזותי גרפי. התערוכה פורשת את הצבעוניות והאור הארצישראלי יחד עם הקסם של ראשית העשייה הפרסומית בארץ, בשלבים הראשונים של פיתוח הארץ והתבססות הרגלי הצריכה של התושבים בה.
תחום הפרסום הלך והתמקצע בארץ בשנות השלושים. בשנים אלה הוקמו שלושה ארגונים מקצועיים: "האיגוד הארצישראלי לפרסום", "אגודת הציירים העבריים לגרפיקה שימושית בארץ ישראל" ו"הוועד לפרסום ארץ ישראל".

משרדי הפרסום שהוקמו העסיקו צוות עובדים מצומצם. הבעלים נטל על עצמו את תפקיד התקציבאי, הרעיונאי ואיש הכספים. הטקסטים אותם כתבו, שניתן למצוא בהם מעוף וחן, הביאו עמם תרבות אירופאית של צריכה. הייקים, אשר לא תמיד שלטו בשפה העברית, הקפידו על הגשת הטקסט לקהל בשפות שונות: גרמנית, אנגלית, עברית וערבית.

בתערוכה מוצגת עבודתם של כמה משרדי פרסום, אשר יצרו טקסטים נלווים לפרסום מוצרי הצריכה, כדוגמת "פרסום או.קיי.", "פרסום צימט", "פרסום רייצס", "פרסום יעקבסון", "הרמן יעקבי", "פרסום מלניק", "פרסום וליש" ו"פרסום אטלינגר". עיקר ההשקעה בפרסום נבעה מתקציבי חברות ומפעלים, שהחלו להאיץ את התפתחותם עם תחילת התבססות המשק והכלכלה. הפרסומאים הקפידו על יושר פרסומי ועל הקניית הרגלי צריכה חדשים לקהל. 
אמני הגרפיקה שהגיעו לארץ שימרו עקרונות של זיקה בין תוכן וצורה וגישות מודרניסטיות, שנלמדו ב"באוהאוס" ובבתי ספר נוספים במרכז אירופה. התערוכה מציגה מבחר כרזות של גרפיקאים בולטים, אשר השפיעו על התפתחות התרבות החזותית בישראל, ביניהם האחים גבריאל ומקסים שמיר, פרנץ קראוס ואוטה וליש. אמנים אלו פעלו רבות בנושאים לאומיים ובשירות התעמולה הציונית, אך התערוכה שמה את הדגש על עבודתם הרבה בתחום של פרסום מוצרי צריכה לחיי היומיום. לצד הפוסטרים מוצגים בתערוכה מודעות, שפורסמו בעיתונות המקומית, וכן מוצרי צריכה שנותרו מאותה תקופה. 
התערוכה הינה פרי עבודה משותפת של "ארגון עולי מרכז אירופה" ו"המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית ̵ מרכז מורשת הייקים". בתערוכה נעשה ניסיון לאתר מוצרים המופיעים בפרסומות ונשמרו ברשותם של אנשי קהילת יוצאי מרכז אירופה. בתקופה זו פעלו פרסומאים וגרפיקאים רבים, והיא מציגה מבחר חלקי אך מייצג של התקופה. חלק מהמפעלים ומהמוצרים לא שרדו את תלאות הזמן, אך לא מעט מהם, כדוגמת "פריגת", "אסם", "תנובה", "טמפו", "עלית", "שטראוס", "שמן", "דובק" ו"בירה נשר" שרדו עד ימינו אלה. מוצרים וחברות אלה המפורסמים כאן מהווים חולייה מקשרת בין עבר והווה.